Arena Emlak: Konut sigortası seçme rehberi

Arena Emlak: Konut sigortası seçme rehberi Eviniz

gibi gayrimenkulleri hasar, izinsiz giriş veya hırsızlıktan korumanın tek yolu konut sigortası yaptırmaktır. Bu, herhangi bir etkinlik için mali yedekleme planınızdır, çünkü eviniz ailenizin birincil sığınağıdır. 

Evinizin içindeki eşyalarınızın da korunması gerekir çünkü onları değiştirmek maliyetlidir. Tıpkı eviniz gibi, sahip olmak için çok uğraştığınız her şey hırsızlığa, soyguna veya hasara karşı sigortalanmalıdır.

Ama ne tür bir sigortaya ihtiyacınız olduğunu nereden biliyorsunuz? Bazı sigortalar malın tamamını veya içeriğini veya her ikisini birden korur. Neyi kapsamak istediğinize bağlı olarak, göz önünde bulundurabileceğiniz çeşitli sigorta türleri vardır.

Konut sigortası nedir?

Ev veya ev sigortası, kilitlenebilecek ana konut, garaj ve diğer müştemilatları, sitedeki ev iyileştirmelerini ve aydınlatma armatürleri ve gömme dolaplar gibi evinize kalıcı olarak takılan veya sabitlenen demirbaşları veya eşyaları kapsayan finansal korumadır.

Sigorta ne yapar?

Sigorta, huzurun diğer adıdır. Mülk ve mülklere ilişkin bir sigorta poliçesi, sahibini hasar, hırsızlık veya doğal afetler gibi risklerden kaynaklanan mali kayıplardan korur.

Eviniz hırsızlığa uğradığında ve değerli eşyalarınız çalındığında, sigortanız kaybınızı değerli eşyalarınız kadar sigorta ödemesi ile değiştirecektir.

Yangın gibi kazalar ve deprem, sel gibi doğal afetler de sigorta kapsamına alınabilir.

Konut sigortası kapsamı

Evin yapısı ve eşyaları

Sigorta poliçesi, her bir kiremit ve her çivi dahil olmak üzere evinizin fiziki yapısını korur. Ayrıca, sahip olduğunuz bir mülkün zarar görmesi veya kaybolması ile ilgili mali kayıplar olması durumunda evdeki tüm eşyaları da kapsar.

Türkiye gibi bazı ülkelerde ev sahiplerinin konut sigortası yerine ulusal deprem sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Ek yaşam giderleri

Poliçe, onarımlar yapılırken maruz kaldığınız ek yaşam giderlerini karşılayacaktır. Geçici olarak kiralamanız, bir otelde kalmanız veya dışarıda yemek yemeniz gerekiyorsa, poliçeniz bu ek masrafları karşılayacaktır.

Sorumluluk koruma

 sigorta poliçesi de sorumluluk koruması ile birlikte gelir. Bu, mülkünüzdeyken birisi yaralanırsa, tıbbi masraflarının ve yasal ücretlerinizin belirli bir miktara kadar karşılanacağı anlamına gelir.

konut sigortası  Formlar

CEv ve eşyalar için iyi bir politika hoosingiyi bir anlayışa ve kapalı riskler ve yükümlülükler iyi bak gerekiyor. Konut sigortası türleri aşağıdakileri içerir:

Konut sigortası , sahip olduğunuz bir mülkün zarar görmesi veya kaybıyla bağlantılı mali kayıpları kapsar.

İçerik sigortası , eşyalarınızın kaybolması, çalınması veya zarar görmesi nedeniyle oluşan mali kayıpları kapsar. 

Ev ve İçindekiler , her iki sigorta türünün özelliklerini birleştiren poliçelerdir.

Kiracı veya kiracı sigortası , yangın ve hırsızlık gibi olaylar için sınırlı teminat sağlayan kiracılar için düşük maliyetli bir içerik poliçesidir. 

Ev sahibinin sigortası , bir mülkün kiraya verilmesiyle ilgili riskleri kapsar.

Mülkünüzün doğru türde bir kapsama sahip olduğundan emin olmak için konut sigortası alırken emlak acentenizden profesyonel yardım almak en iyisidir. Konut sigortası seçenekleriniz hakkında ücretsiz danışmanlık almak için Arena Emlak ile iletişime geçin.