Arena Emlak: Satış tapusu nedir?

Arena Emlak: Satış tapusu nedir?

Arabanızı veya evinizi satın aldığınızda, muhtemelen satış belgesi adı verilen önemli bir yazılı belgeye imza atmışsınızdır. Gayrimenkulde bu yasal kağıt, alım satım işlemine ilişkin bir anlaşma olduğunu kanıtlayan bir satın alma kanıtı gibidir.

Satış sözleşmesi ileride bir sorun çıkması durumunda hem alıcıyı hem de satıcıyı korur. Arena Properties ile satın aldığınız evin önceki sahibi herhangi bir nedenle satma kararını değiştirmişse, imzalı bir satış belgesi sizi evin satışını iptal etme girişimlerinden koruyacaktır. 

Ayrıca, yazılı belgenin geçerli ve yasal olduğundan emin olmak için satış belgesinin bölümlerinin incelenmesi de önemlidir.

Satış

tapusu Tapu belgesi genellikle avukatlar tarafından hazırlanır, ancak Arena Emlak bu tür yasal gerekliliklerin hazırlanmasında alıcılara yardımcı olabilir.

Belgede aşağıdaki bölümlerin bulunması gerekir:

  • Kimlik veya satış belgesi olduğunu gösteren beyan
  • Hususlar
  • Temlik sözleri
  • Mülkün tanımı
  • İmza
  • Teslim ve kabul

Kimlik

Satış belgesi olduğunu belirten bir ifade içermelidir. Mülkiyetten veya imtiyaz verenden vazgeçen tarafı ve bu mülkiyeti veya imtiyazı alan tarafı elde eden tarafı tanımlamalıdır.

Temlik Sözleri

Mülkün sahibini hibe verenden hibe alan kişiye veren ifadedir.

Satılmakta olan mülkün tanımı

Tapu, mülkü, mülkle ilgili herhangi bir özel durumu ve mülkün bulunduğu tam adresi tanımlamalıdır. 

İmza

Tapu satıcıdan geleceği için, belgeyi veren tarafından imzalanmalıdır. Hibe alan veya alıcı, kabul edildikten sonra tapuyu imzalayacaktır.

Teslim ve kabul

Bu kısım satıcı ve alıcının niyetini belirtir. Tapunun imtiyaz veren tarafından teslimi, mülkiyeti devretme niyetini gösterecek ve hibe alan veya alıcı tarafından kabul, mülkü almayı kabul ettiğini gösterir.

Gayrimenkul yardımı

Bir mülk satın almak, özellikle ilk kez ev alacaksanız, önemli bir finansal karardır. Satın aldığınız mülkün satış tapusu, mülkiyetinizin gerekli bir kanıtıdır. 

Bu nedenle, alıcı veya satıcı tarafından eksik bir parça veya yanlış beyan, taraflardan birinin satışı iptal etmesine neden olabilir. 

İleride hukuki sorun yaşamamak için bir emlak acentesinden yardım istemeniz şiddetle tavsiye edilir. Arena Properties gibi emlakçılar, ev satın almak istediğinizde gerekli tüm belgeleri hazırlar.

Uzman profesyonellerdir ve mülkün mülkiyetini satıcıdan alıcıya devretmek için gereken tüm evrak işlerine aşinadırlar. 

Sonunda, önemli olan sizin elinizde olmalıdır. Satış belgeniz, yeni satın aldığınız evin yasal olarak size ait olmasını sağlar.